How A Calculator Can Save You A Bundle

How to save a lot of money with a calculatorHow A Calculator Can Save You A Bundle

We have all be to our local grocery store and stood there looking at the Double, Triple, and Mega Rolsl wondering which one of the packages on the shelves is the best price. This is how a calculator can save you a bundle!

Manufactures are tricky. They want you to spend more of your hard earned money. Just take out your calculator and you won’t have to! That’s why it’s very important to calculate your unit price.

To calculate unit price, you divide the unit (weight, length, volume) by the price. For example. If a bag of pet food cost $11.88 for a 13 pound bag, $7.78 for a 6.3 pound bag, or $4.24 for a 3.15 pound bag. Which is the better buy? Here’s  where your calculator comes in. I also have a pen and paper so I can jot, but I have mom brain and no memory, but that’s just me. Especially when I’m comparing more than 2 items.  Here’s what you do:

1. Hit the clear button on your calculator.
2. Enter the price into your calculator. In this case, $11.88.
3. Hit the divided by sign.
4. Enter the unit. In this case, it’s 13 because it’s a 13 pound bag of food.
5. Hit the = button
6. Congratulations, you have just figured unit cost. The 13 pound bag cost $.91 per pound.

Repeat process for other 2 sizes.
The 6.3 pound bag cost $1.23 per pound and the 3.15 pound bag cost $1.35 per pound. As you can see, the smallest bag is $.44 per pound more than the larger, therefore the better bargain.

However, bigger doesn’t always mean you are going to get the better price. This is especially true with bath tissue. You could be pay several dollars more for the triple rolls when in fact the double rolls are the better bargain.
Example A mega roll that that’s $16.98 that has 646 sqft.total. The double roll is $9.97 for 431 sqft total. The mega is $.03 per sqft. The double roll is $.02 per sqft! See. The double one is less expensive… sometimes they are the same price. That’s why it’s important to check the unit price.

Of course, if it’s a non-perishable item, you will want to buy the one with the best unit price. If it’s perishable, you don’t want to pay for a larger amount and then throw it out. That’s not saving you any money!

So there you have it. I never go to the store without my calculator, which is also my phone. It saves us a bundle!

Meow Mix Printable Coupon – $2 off 1

Meow Mix printable coupon for $2 off 1 Meow Mix Printable Coupon – $2 off 1

Save on your kitty’s food too! This Meow Mix printable coupon will help with your pet food budget. There are actually 2 Meow Mix coupons.

Meow Mix printable coupons

Click the link above to print either a $2 /1 13.5 pound bag or larger or $1/1 3 pound bag or larger. You can print 2 each of the coupons. Check the coupon for the expiration date.

Use your coupon at Walmart

Meow Mix 13 lb. bag – $11.88
– $2 off coupon
Final = $9.88, unit price $.76 per pound

Meow Mix 6.3 pound bag – $7.78
-$1 off coupon
Final = $6.78, unit price $1.08 per pound

Meow Mix 3.15 pound bag – $4.24
-$1 off coupon
Final = $3.24, unit price $1.02 per pound

As you can see, the price of the larger bag is way less expensive. It’s always good to check your unit price after your coupon!

 

Sierra Trading Post Promo Code – Extra 40% Off !

Save big with this Sierra Trading Post promo code for 40% off sitewideSierra Trading Post Promo Code – Extra 40% Off !

There is a fantastic deal I must share. Today only, starting 2 pm, MST get an EXTRA 40% off sitewide. We have a  Sierra Trading Post promo code that’s gonna save you some big money!!

Use the Sierra Trading Post coupon code SAF22515. You can get some great deals. Of course, there are some exclusions like boats and paddle boards and stuff. You can read the whole list by clicking the link above.

The coupon code is good through February 25, 2015 only.

Here’s a glimpse of what you can score.

This 18 piece Wushof gourmet knife set is normally around $600. It’s on sale for $389.95. It you take advantage of the Sierra Trading Post promo code you can get it for only $233.98! You are saving $155.97 off the sale price!

My  MIL bought her Wusthof knives in Germany 32 years ago while they were stationed there. I cook with them every time I am at their house.  I always joke that the knives are as old as Zack! If you still think $233.98 it too much to pay for knives, perhaps you should read our post on One Simple Trick To Save you a Ton of Money!

Sierra Trading Post coupon for an extra 40% off coupon

Irish Spring Signature Coupon- $2 Off 1

Save $2 off 1 off Irish Spring Signature couponIrish Spring Signature Coupon – $2 Off 1

Since I have known Zack, almost 16 years now,  he has always used Irish Spring… go figure. He is proud of his Irish roots. I am too, but he take it to a whole new level, lol. I guess I will need to get him this NEW Irish Spring Signature. It’s a 3 -in 1 body, hair, and face wash. He will be happy that he won’t have to spend money on those other two items, lol and he can get it in his favorite scent of all time…. Irish Spring!

Irish Spring Signature $2/1. You can print 2 and it expires 30 days from date of print.

I am going to use my coupon at CVS:

On sale for $3.99
-$2.00 printable coupon
Final price = $1.99

Wink, wink… because we all know that I am going to use some Extra Care Bucks to pay for that and get it for free!!

The Children’s Place Deal – Tees Only $3.19 Shipped!

Get tees for only $3.19 shipped at The Children's PlaceThe Children’s Place Deal – Tees Only $3.19 Shipped!

Kid’s grow so fast, there is no need to spend a fortune on clothes. That’s why this The Children’s Place deal is great. You can score some boys tees for only $3.19 shipped right to your door!!

First, all clearance items, like the totally awesome shirt pictured above, is on clearance for $4.99. Then use The Children’s Place promo code SPRDMFAF20 .  Finally, there is free standard shipping on every order.

Tee normally $9.50
On clearance $4.99
Use 20% off
Final total shipped only $3.19!!

The free shipping deal is good through February 26, 2015.